Stephen Covey formuloval svých sedm návyků vůdčích osobností, později „sedm návyků skutečně efektivních lidí“ již před více než dvaceti lety. Pro výsledky, které přináší, si tento systém získal řadu přívrženců a následovníků.
Pvrní vydání knihy S. Coveye vyšla s podtitulem „návrat etiky charakteru“. V druhé pol. 20. století převládající etika osobnosti vychází z partikulárních zájmů jednotlivce, směřuje k rychlému dosažení cílů. Etika charakteru oproti tomu stojí na základních principech, hodnotách a vede ke stálému, dlouhodobému růstu a rozvoji. Přináší vyhlídku na širší, skutečný životní úspěch.
Charakter je setrvalý způsob, styl jednání jednotlivce. Je tvořen souborem návyků, kterými se řídí a v kterých žijeme náš každodenní život. Svůj život můžeme změnit prací na svém charakteru. Svůj charakter můžeme měnit změnou svých návyků.
Archiv pro měsíc: Duben 2013
Původ a přínos FOCUSING
Focusing, metoda umožňující modernímu člověku lépe vnímat souvislosti a poselství svých vlastních pocitů, vznikl zcela prozaicky v rámci vědeckého výzkumu účinnosti psychoterapie.
Duchovním předchůdcem focusingu byl Carl Rogers (1902-1987), přední představitel humanistické psychologie, zakladatel na klienta zaměřené psychoterapie (PCA). Během své praxe s klienty Rogers zpozoroval, že hlubší změna prožívání nenastane, když s obtížnými pocity bojujeme a snažíme se je regulovat z „mocenských“ pozic. Možnost posunu v prožívání naopak nastává poté, co dokážeme u svých byť i třeba “nežádoucích“ pocitů spočinout a pobýt v jejich blízkosti, aniž bychom je hodnotili nebo s nimi manipulovali. Celý příspěvek
Vůdcovství: Cesta hrdiny
V příjemném prostředí jazz & blues restaurantu Modrý dveře je pro Vás připraven workshop s tématikou lídrovství, věnovaný otázce, jak se stát autentickým lídrem podniku i svého vlastního života. Termín konání: 7. května 2013 od 16:30 do 20:40
Jak ji poznám, kde ji najdu?
Co je to vlastně ta „vnitřní pravda“? Vnitřní pravda není myšlenka, úvaha, pravda, k jejímuž sdílení se přemlouvám. Vnitřní pravda není žádný názorový implantát. Není čímkoli, k čemu se nutím.
Spíše než k názoru, úsudku či stanovisku má vnitřní pravda blíž k pocitu. Jde spíše o prožitek, o který se v danou chvíli opírám a o kterém si jsem subjektivně jistý, že je autonomní, můj vlastní. A o kterém vím, že síla, která tento prožitek nese, je stěžejní a klíčová. Že ve středu tohoto prožitku mohu vnímat svou vlastní esenci, sama sebe. Že toto jsem nyní já.
Jde o prožitek leckdy obtížně vyjádřitelný slovy. Lze jej spíše jen opsat.
Tento prožitek pravdy také není fixní, jednou daný a neměnný. Když přijde, poznám jej. Není však nikdy zcela stejný, jako byl minule. Spíše než o popsatelný bod či stav jde o pocit, vanutí či proud. Prožitek vnitřní pravdy se stále více či méně proměňuje. Kdo na své minulé high experiences nemůže zapomenout, zafixoval se na ně a chce je opakovat, odsuzuje se ke zklamání: nikdy to nebude stejné. Vše plyne a nevstoupíš dvakrát do téže řeky.
Ještě více než tímto hlubokým, základním prožitkem samotným je však vnitřní pravda vědomím tohoto prožitku. Zatímco prožitky se proměňují, přicházejí a odcházejí, jejich vědomí je již něco „bytelnějšího“, něco, co mohu spíše uchopit a opřít se o to.
Prožívanému kontaktu s tímto vědomím říkají někteří zakotvení v sobě. Tomu se blíží psychologické odborné termíny metakognice a především v posledních letech stále frekventovanější pojem mindfulness. Možnostem rozvoje mindfulness v rámci hledání a naplňování vnitřní pravdy se na těchto stránkách budeme věnovat více.
Zvenku dovnitř a zevnitř ven
V jaké míře nejsem v kontaktu s vlastní vnitřní pravdou, v takové žiji život „zvenku dovnitř“ – snažím se nalézt uspokojení, naplnění v prožitcích, jejichž zdroj leží mimo mne. V přízni svého partnera, partnerky, v dobrém jídle a pití, hezkých věcech, vjemech z přírody, umění. Sytím hladový mozek potravou, kterou pro něj kolem sebe nacházím venku. Surfuji na netu, stále nacházím něco zajímavého. A je to snadné. Internet, televize… typické přijímací kanály zvenku dovnitř. Jádro problému je však v tom, že mozek si na dosavadní podněty brzy zvykne a chce stále další, nové a víc. Co stačilo k uspokojení loni, už letos nestačí. Potřebuji se více a více bavit, těšit a radovat. Potřebuji tedy kolem sebe nacházet nové a nové podněty. A když mi vnější svět dost atraktivní podněty neposkytne, stávám se nespokojeným…
Kontakt s vnitřní pravdou celou hru otáčí: Začíná život „zevnitř ven“ – naplnění nacházím v tom, co svému okolí přináším. V tom, co ze mne vychází, ne v tom, co do mne vstupuje. V tom, co se rozhoduji vyjádřit, vyslovit, vytvořit, podpořit, udělat (nebo neudělat…). V bytí samotném. Které je tak „výživné“, že na něj mnohá potěšení zvenku prostě vůbec namají.
Naplnění náhle nacházím v zážitku svobodné volby, že jak se budu cítit, je na mně. A v zážitku svobodné volby, že další krok, který podniknu navenek, je taky na mně. Jasně, i včetně důsledků, spojených s tím, když se třeba rozhodnu špatně. Riziko zde bude vždycky. Nyní však vidím, že lepší je nést určité riziko, než nemít jak ovlivňovat běh dní a žít tak trochu jako nevolník.
Kdo se dotkl své vnitřní pravdy, přebírá otěže vlastního života. Z jedné z postav na jevišti se stává tvůrcem, který přebírá významný podíl na autorství vlastního životního příběhu. Začíná svůj příběh sám psát.
Staví se ke kormidlu.
A na rozdíl od svých předešlých snah teď už doopravdy.